Ostrzykiwanie żylaków odbytu (skleroterapia hemoroidów)
Ostrzyknięcie hemoroidów, czyli skleroterapia, to jedna z małoinwazyjnych metod leczenia choroby hemoroidalnej. Polega ona na wstrzyknięciu w tkankę powiększonego hemoroidu specjalnej substancji powodującej jego obkurczenie i włóknienie.
Zabieg ten jest szybki, prawie bezbolesny i można go wykonać ambulatoryjnie bez znieczulenia. Skleroterapia jest szczególnie skuteczna w przypadku hemoroidów I i II stopnia, które objawiają się głównie krwawieniem i nie wypadają na zewnątrz. Dla wielu pacjentów ostrzyknięcie hemoroidów stanowi atrakcyjną alternatywę – unikają oni inwazyjnej operacji, a jednocześnie pozbywają się uciążliwych dolegliwości.
Na czym polega skleroterapia hemoroidów?
Skleroterapia to metoda znana od lat w leczeniu żylaków, w tym również żylaków odbytu (hemoroidów). Istotą zabiegu jest podanie do guzka krwawniczego substancji chemicznej (sklerozantu), która wywołuje kontrolowany stan zapalny i zamknięcie naczyń zaopatrujących hemoroidy.
W przypadku hemoroidów najczęściej stosuje się roztwór o nazwie polidokanol (w postaci płynu lub pianki). Lekarz używa anoskopu (krótkiej rurki wprowadzonej do kanału odbytu), by uwidocznić hemoroidy wewnętrzne, po czym cienką igłą ostrzykuje każdy hemoroid dawką preparatu. Sklerozant powoduje zwłóknienie hemoroidu – guzek traci ukrwienie i w ciągu kilku dni do paru tygodni zmniejsza się, a dolegliwości ustępują.
Zabieg nie usuwa hemoroidu z dnia na dzień, ale inicjuje proces jego „zarastania”. Ostrzykiwane są hemoroidy wewnętrzne (znajdujące się powyżej linii grzebieniastej), gdzie nie ma wrażliwych zakończeń bólowych – dlatego zabieg zwykle nie boli. Pacjent może odczuwać jedynie lekkie rozpieranie czy ciepło w trakcie wstrzykiwania.
Wskazania
Skleroterapia hemoroidów jest zalecana w następujących sytuacjach:
- hemoroidy I i II stopnia, które powodują krwawienia (na papierze toaletowym, do muszli) oraz dyskomfort, a pacjent preferuje małoinwazyjne leczenie,
- jako alternatywa dla gumkowania (metody Barrona) u pacjentów, u których gumkowanie jest niewskazane lub trudniejsze (np. zaburzenia krzepnięcia, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych – skleroterapia jest wówczas bezpieczniejsza, choć decyzja zależy od lekarza),
- wspomagająco obok gumkowania – np. gdy jest wiele hemoroidów, można część ostrzyknąć, a część poddać innym zabiegom,
- hemoroidy u pacjentów starszych lub obciążonych, dla których znieczulenie do większego zabiegu byłoby ryzykowne,
- nawrót dolegliwości po innych zabiegach w niewielkim stopniu – skleroterapia może wówczas opanować drobne zmiany.
O wskazaniu decyduje lekarz proktolog po zbadaniu pacjenta. Przy hemoroidach III-IV stopnia skleroterapia bywa niewystarczająca, choć czasem można ją wykonać, by zmniejszyć krwawienia przed planowaną większą operacją.
-
Przygotowanie
Przygotowanie do zabiegu ostrzyknięcia hemoroidów jest minimalne. Zaleca się wypróżnienie przed zabiegiem, aby kanał odbytu był czysty. Można zastosować niewielką lewatywę lub czopek glicerynowy poprzedniego dnia, ale nie jest to zawsze konieczne – lekarz może wykonać małe oczyszczenie (lewatywę) na miejscu tuż przed zabiegiem.
Nie trzeba być na czczo, gdyż zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego. Jeśli pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew, należy poinformować o tym lekarza – zazwyczaj skleroterapia i tak jest bezpieczna, ale specjalista może zdecydować inaczej lub dostosować dawki. W dniu zabiegu warto założyć wygodną, luźniejszą odzież.
-
Przebieg zabiegu
Pacjent układa się na boku lub w pozycji ginekologicznej. Lekarz wkłada do odbytu wziernik (anoskop) pokryty żelem znieczulającym lub poślizgowym. Następnie identyfikuje poszczególne hemoroidy wewnętrzne.
Za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą wprowadza lek sklerotyzujący do tkanki hemoroidu – zwykle u podstawy guzka. Wstrzyknięcie trwa kilka sekund, a ilość leku jest niewielka (około 2-3 ml na guzek). Podczas jednej sesji ostrzykuje się zwykle 1 do 3 hemoroidów. Jeśli jest ich więcej, kolejne zabiegi planuje się po kilku tygodniach.
W trakcie iniekcji pacjent może czuć lekkie rozpieranie, pieczenie lub parcie na stolec, ale zazwyczaj dolegliwości są minimalne. Cała procedura trwa około 10-15 minut. Po zabiegu lekarz wyjmuje anoskop – nie ma potrzeby zakładania szwów ani opatrunków wewnątrz odbytu. Pacjent może od razu wstać i po krótkiej obserwacji (kilkanaście minut) wyjść do domu.
-
Rekonwalescencja
Skleroterapia hemoroidów nie wyłącza pacjenta z normalnego funkcjonowania. Po zabiegu można od razu chodzić, jeść i wykonywać lekkie czynności. Zaleca się jedynie, by przez resztę dnia unikać ciężkiego wysiłku fizycznego i gorących kąpieli. U niektórych pacjentów kilka godzin po zabiegu pojawia się niewielkie uczucie dyskomfortu, ucisku w odbycie lub lekkie bóle – można zażyć zwykły środek przeciwbólowy, choć najczęściej nie jest to konieczne.
W kolejnych dniach warto dbać o miękkość stolca (dieta z błonnikiem, dużo płynów), aby unikać silnego parcia. Czasem między 7 a 10 dniem po zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie z odbytu – jest to związane z procesem obliteracji hemoroidu (podobnie jak po gumkowaniu, kiedy odpada „uschnięty” guzek). Nie jest to powodem do niepokoju, o ile krwawienie nie jest obfite – zwykle ustaje samo.
Higiena okolicy odbytu powinna być delikatna; zaleca się podmywanie wodą zamiast agresywnego wycierania papierem, zwłaszcza jeśli odczuwa się podrażnienie. Większość pacjentów już kilka dni po zabiegu zauważa ustąpienie krwawień i poprawę komfortu. Jeśli po około miesiącu jakieś hemoroidy nadal dają objawy, zabieg można powtórzyć. Skleroterapia jest bezpieczna – poważne powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Sporadycznie może dojść do zakrzepicy małego hemoroidu zewnętrznego lub przejściowego podrażnienia okolicy, ale są to sytuacje ustępujące pod wpływem leczenia zachowawczego.
Umów się na wizytę
Ostrzyknięcie (skleroterapia) hemoroidów to szybki i mało uciążliwy sposób na pozbycie się dokuczliwych objawów choroby hemoroidalnej. Dzięki niemu wiele osób uniknęło bardziej inwazyjnych zabiegów, odzyskując komfort życia.
Jeśli cierpisz z powodu krwawiących hemoroidów i szukasz łagodnej metody leczenia, skleroterapia może być dla Ciebie odpowiednia. Nasi doświadczeni proktolodzy w Prywatnym Centrum Chirurgii w Toruniu wykonują ten zabieg z powodzeniem, zapewniając pacjentom bezpieczeństwo i wsparcie na każdym etapie.
Zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty.