Liposukcja
Liposukcja to zabieg medycyny estetycznej polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała, takich jak brzuch, uda, biodra czy ramiona. Stosuje się ją w celu precyzyjnego wymodelowania sylwetki tam, gdzie dieta i ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów. Liposukcja pomaga poprawić proporcje ciała, podkreślić kontury i zwiększyć satysfakcję z własnego wyglądu, ale nie zastępuje odchudzania.
Czas trwania
Liposukcja zwykle trwa od 2 do 6 godzin. Dokładny czas zależy od liczby modelowanych obszarów i objętości tłuszczu do usunięcia. Po zakończeniu operacji skóra w miejscu nacięć jest zszywana lub stosuje się plastry chirurgiczne, a na ciało zakładana jest specjalna bielizna uciskowa.
Wskazania
Liposukcję wykonuje się u osób z miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej opornym na dietę i ćwiczenia. Typowe obszary to brzuch, biodra, pośladki, uda czy kolana. Wskazaniem są także nierównomierne otłuszczenie sylwetki (np. szerokie biodra przy wąskiej talii, grube uda, opuchnięte kolana czy ramiona). Pacjentami idealnymi są osoby o prawidłowej masie ciała lub z niedużą nadwagą, które chcą dodatkowo podkreślić proporcje ciała i zlikwidować charakterystyczne „oponki” tłuszczu.
Liposukcję wykonuje się również jako element leczenia ginekomastii u mężczyzn (usuwając tłuszcz z piersi) oraz do konturowania sylwetki po ciąży u kobiet. Istotne jest, że zabieg modeluje ciało, ale nie leczy otyłości – jeśli pacjent kontynuuje zbyt kaloryczną dietę po liposukcji, nowy tłuszcz może pojawić się w innych partiach.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do liposukcji obejmują poważne choroby i zaburzenia, które zwiększają ryzyko operacji. Należą do nich m.in. zaawansowana cukrzyca, choroby serca (np. niewydolność serca), ciężkie schorzenia płuc, choroby nerek i wątroby.
Nie wykonuje się zabiegu u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia, aktywną infekcją w miejscu liposukcji (np. stany zapalne skóry), czy u tych przyjmujących stale leki przeciwzakrzepowe. Przeciwwskazaniem jest ciąża oraz karmienie piersią. Szczególną ostrożność zachowujemy u osób w starszym wieku lub z rozległą otyłością – w ich przypadku ryzyko powikłań jest większe, dlatego po konsultacji lekarz może odradzić zabieg lub zmodyfikować jego zakres.
-
Przygotowanie
Pacjent do liposukcji przygotowuje się podobnie jak do operacji chirurgicznej. Na kilka tygodni przed zabiegiem rekomenduje się rzucenie palenia tytoniu i zaprzestanie spożywania alkoholu – nikotyna i alkohol utrudniają gojenie tkanek. Konieczne jest również wykonanie podstawowych badań krwi (morfologia z podziałem na grupę, parametry krzepnięcia, elektrolity, kreatynina, glukoza, profil lipidowy) oraz EKG i konsultacja internistyczna, jeśli pacjent ma choroby przewlekłe. Leki przeciwkrzepliwe należy odstawić co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem.
Na noc przed operacją zalecane jest przyjmowanie lekkostrawnej kolacji, a w dniu zabiegu pacjent jest na czczo (ostatni posiłek spożywa 6–10 godzin wcześniej). Przed liposukcją pacjentowi dokładnie wyjaśnia się procedurę, ryzyko oraz potrzeby związane z opieką pozabiegową, łącznie z założeniem odzieży uciskowej.
-
Przebieg zabiegu
Liposukcja jest zabiegiem odsysania nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych okolic ciała. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym z sedacją lub w znieczuleniu ogólnym (decyzję podejmuje lekarz anestezjolog).
Na początku chirurg zaznacza obszary, z których ma być usunięty tłuszcz (zazwyczaj w pozycji stojącej). Następnie skórę dezynfekuje się i podaje znieczulenie miejscowe (o ile zabieg nie jest wykonany w narkozie). Poprzez kilka niewielkich nacięć wprowadza się pod skórę cienką kaniulę. Przy pomocy odsysania pod kontrolą urządzenia ssącego usuwa się tkankę tłuszczową – zazwyczaj łączna objętość wyciąganego tłuszczu nie przekracza kilku litrów, by nie narazić pacjenta na zaburzenia gospodarki płynowej.
Podczas zabiegu pacjenta monitoruje się i aplikuje płyny dożylnie (by uzupełnić objętość utraconego tłuszczu). Cały proces modelowania sylwetki trwa zazwyczaj od 2 do 6 godzin, w zależności od liczby obszarów ciała i ilości tkanki do usunięcia.
-
Rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji po liposukcji wymaga noszenia odzieży uciskowej przez 4–6 tygodni. Odzież ta zmniejsza obrzęk, zapobiega nierównościom i pomaga skórze przylgnąć do nowych konturów. Przez pierwsze dni (1–2 tygodnie) mogą utrzymywać się obrzęki, bóle i zasinienia, które stopniowo ustępują przy pomocy zaleconych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zalecane jest częste poruszanie się (spacery), aby zapobiec zakrzepicy, oraz zażywanie niskiej dawki heparyny (wg zaleceń lekarza).
Pacjent powinien unikać siedzenia przez długi czas (zwłaszcza po liposukcji pośladków) oraz intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej 4 tygodnie po zabiegu. W czasie noszenia bielizny uciskowej nie należy nosić zbyt obcisłych ubrań – skóra potrzebuje lepszego ukrwienia, aby się dobrze zagoić.
Efekt liposukcji jest najlepiej widoczny po kilku tygodniach, gdy większość opuchlizny ustąpi. Liposukcja nie zastępuje odchudzania – najlepsze rezultaty osiąga się u pacjentów bliskich optymalnej masy ciała, którzy chcą precyzyjnie wymodelować sylwetkę.
Umów się na wizytę
Jeśli nie możesz pozbyć się uporczywego tłuszczu pomimo diety i ćwiczeń, umów się na konsultację. Oferujemy liposukcję z wykorzystaniem nowoczesnych technik, które maksymalizują bezpieczeństwo i skuteczność. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji i umówić wizytę.