Ginekomastia (korekta piersi u mężczyzn)
Ginekomastia to medyczne określenie powiększenia gruczołu piersiowego u mężczyzn, które może wynikać z zaburzeń hormonalnych, predyspozycji genetycznych, nadwagi lub działania niektórych leków. Korekcja ginekomastii, czyli usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i/lub gruczołowej z klatki piersiowej, pozwala uzyskać bardziej męski, płaski kontur tułowia. Zabieg ten poprawia wygląd sylwetki, zwiększa komfort psychiczny i pomaga odzyskać pewność siebie w codziennych i intymnych sytuacjach.
Czas trwania
Cała operacja trwa zazwyczaj 1–2 godzin. Po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji (najczęściej nie dłużej niż jedną noc) w celu monitorowania ewentualnego krwawienia i ogólnego samopoczucia. W usunięciu ginekomastii skóra jest już zszywana pooperacyjnie – zwykle do 1 tygodnia nie ma potrzeby zmiany opatrunku i zakładania nowego, aż do ściągnięcia szwów.
Wskazania
Ginekomastia jest wskazana u mężczyzn, którzy mają nadmierny rozrost piersi – zarówno tłuszczowy, jak i gruczołowy. Najczęściej pacjenci zgłaszają się z problemem widocznej „męskiej piersi” (często zwanej „bifiteksem”) pod wpływem kompleksów. Dolegliwości te mogą mieć podłoże hormonalne, być efektem nadwagi czy przyjmowanych leków, ale zabieg wykonuje się wtedy, gdy po zmianie stylu życia problem nie ustępuje. Wskazaniem są zarówno piersi z wyraźnym przerostem gruczołu sutkowego, jak i tzw. lipomastia (nadmiar tkanki tłuszczowej bez znacznego gruczołu) – w każdym przypadku celem jest uzyskanie męskiej, płaskiej klatki piersiowej.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim okres dojrzewania. Jeśli ginekomastia pojawia się w młodym wieku (w okresie pokwitania), często ustępuje samoistnie, dlatego operację rozważa się dopiero po zakończeniu rozwoju (zwykle po 16–18. roku życia) i po ewentualnym leczeniu przyczynowym (np. chorób hormonalnych).
Ponadto wszelkie ciężkie choroby ogólne (np. nieuregulowana cukrzyca, choroby serca czy schorzenia nerek) mogą zagrażać bezpieczeństwu operacji. Nie przeprowadza się zabiegu w przypadku aktywnych infekcji (zwłaszcza w obrębie piersi) oraz u osób z zaburzeniami krzepliwości.
Skrajną ginekomastię z ogromnym rozciągnięciem skóry leczy się ostrożnie, ze względu na ryzyko słabszego gojenia – więc jeśli występują duże zwiotczenia skóry, lekarz może zasugerować ograniczenie operacji lub etapowe podejście.
-
Przygotowanie
Przed zabiegiem ginekomastii konieczna jest konsultacja lekarska i pełna ocena stanu zdrowia (w tym badanie USG piersi, by wykluczyć zmiany patologiczne). Wykonuje się standardowe badania krwi (morfologia, parametry krzepnięcia, elektrolity, glukoza) oraz, w razie potrzeby, EKG czy inne testy przedoperacyjne.
Na kilka dni przed operacją zaleca się zaprzestanie palenia i odstawienie leków przeciwkrzepliwych. W dniu zabiegu pacjent jest na czczo (ostatni posiłek najpóźniej na 8–10 godz. wcześniej). Po przyjęciu do kliniki lekarz dokonuje oznaczenia reżimu pooperacyjnego (zakładanie odzieży uciskowej do klatki piersiowej), a pacjent jest przygotowywany do operacji zgodnie z protokołem chirurgicznym.
-
Przebieg zabiegu
W usuwaniu ginekomastii postępowanie zależy od typu nadmiaru tkanki piersiowej. W pierwszej kolejności wykonuje się liposukcję tłuszczu – poprzez małe cięcie w fałdzie podpiersiowym wprowadza się kaniulę i odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej z piersi. Jeśli po tym zabiegu nadal wyczuwalne jest zgrubienie (gruczoł piersiowy), operację rozszerza się o chirurgiczne wycięcie gruczołu.
Robi się wówczas jedno z niewielkich cięć: pod piersią, w fałdzie podpiersiowym lub na granicy skóra-otoczka brodawki, przez które usuwa się tkankę gruczołową piersi. W niektórych przypadkach nadmiar skóry może być też usunięty i zszyty ponownie. Po zakończeniu zabiegu piersi zostają odsłonięte opatrunkiem uciskowym. Zabieg trwa zwykle 1–2 godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od rozległości zmian.
-
Rekonwalescencja
Rekonwalescencja po usunięciu ginekomastii trwa około 2–6 tygodni. Przez pierwsze dni po zabiegu pacjent odczuwa obrzęk i ból w obrębie piersi – stosuje się wtedy leki przeciwbólowe. Nosi się też specjalną kamizelkę uciskową, która redukuje obrzęk i stabilizuje nowe kontury klatki piersiowej. Przez około 4 tygodnie należy unikać forsownego wysiłku fizycznego (zwłaszcza ćwiczeń górnej części ciała), aby nie doprowadzić do krwawienia i wypływu krwi z tkanek.
W ciągu pierwszych 1–2 tygodni można normalnie chodzić i wykonywać lekkie czynności. Efekty zabiegu są widoczne stopniowo – ostateczny kształt piersi ocenia się po ustąpieniu opuchlizny (zwykle po kilku tygodniach). Pacjent powinien przez pewien czas unikać również kąpieli w basenie i sauny, by nie podrażnić gojących się ran.
Umów się na wizytę
Jeśli przerost piersi jest dla Ciebie uciążliwy, umów się na konsultację. Nasi specjaliści ocenią rodzaj ginekomastii i zaproponują najlepszy sposób leczenia, by przywrócić męski wygląd Twojej klatki piersiowej. Skontaktuj się z nami już teraz, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytanie i wątpliwości.