Leczenie chorób żył

Żylaki to schorzenie, na które cierpi ok. 60 % społeczeństwa, szczególnie kobiet w zaawansowanych przypadkach może prowadzić nawet do trwałego inwalidztwa. W najłagodniejszej postaci manifestuje się tzw. pajączkami, w najbardziej zaawansowanej prowadzi do trudno gojących się owrzodzeń.

 

Poza istotnym defektem kosmetycznym żylaki mogą wywołać trwałe zmiany troficzne skóry z brązowymi przebarwieniami, zapaleniem, wypryskiem i świądem. Żylaki mogą być także istotnym elementem choroby zatorowo-zakrzepowej. Ryzyko zatorów groźnych dla życia rośnie w przypadkach konieczności unieruchomienia kończyny (np. po urazie) czy też operacji z innego powodu.

 

Umieralność na choroby żył:

Skalę zagrożenia powinien uświadomić fakt, że rocznie 200000 osób umiera z  powodu zatoru tętnicy płucnej. Stosowanie leków antykoncepcyjnych oraz fizykoterapii winno być poprzedzone wnikliwą konsultacją naczyniową.

+48 56 660 09 07

pcc@pcc.torun.pl

Czynne pon.-pt. od 9.00 do 19.00

  •  

Laserowe usuwanie żylaków

Zamykanie żył energią fali radiowej (RF)*

Zabieg ten, na przykład (VeinCLEAR) to nowy typ zabiegu endowaskularnego (wewnątrznaczyniowego) wykonywanego w chorobie żylakowej kończyn dolnych z zastosowaniem fali o częstości radiowej. Żylaki kończyn dolnych najczęściej występują w układzie żył powierzchownym: żyle odpiszczelowej, żyle odstrzałkowej i żyle Giacominiego Lokalizację żyły odpiszczelowej od jej ujścia w pachwinie do okolicy podkolanowej wykonujemy przy pomocy USG. Wprowadzenie sondy do światła żyły dokonuje się przezskórnie pod kontrolą USG, a końcówkę pozycjonuje się ok. 2cm poniżej ujścia żyły powierzchownej do układu głębokiego.

 

Następnie pod kontrolą Usg precyzyjnie "otula" się żyłę płynem znieczulającym uzyskując jednocześnie lepszy kontakt lasera ze ścianą żyły. Po podaniu znieczulenia niewielki ucisk pomaga wykonać ablację laserową w odcinkach zależnych od długości końcówki pracującej. Pierwszy etap ablacji przy ujściu żyły wykonuje się dwukrotnie.

Dzięki znacznikom na sondzie laserowej w sposób precyzyjny wykonuje się odcinkową ablację pokrywając je "na zakładkę".

 

Zalety metody RF: tryb jednodniowy | znieczulenie miejscowe | niski wskaźnik powikłań | wysoka skuteczność zabiegu | szybki powrót do zdrowia pacjenta

*(RF) - z ang. Radio frequency - zabieg wykorzystujący energię fali radiowej.

Chirurgiczne leczenie żylaków

Zabieg usunięcia żylaków wykonujemy także w chirurgii jednego dnia. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym metodom operacyjnym opartym na precyzyjnej diagnostyce niewydolnych żył. Dokładne zlokalizowanie zmian chorobowych dzięki badaniom ultrasonograficznym, dopplerowskim i fotopletyzmograficznym pozwala na oszczędną interwencję chirurgiczną i bardzo dobre efekty kosmetyczne. Cięcia operacyjne ponad splotami żylakowymi nie przekraczają kilku milimetrów.

 

Wiek Pacjenta nie stanowi przeszkody. W naszym ośrodku wszystkie zabiegi na układzie żylnym wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci wracają do domu po kilku godzinach od zabiegu. Na kończynę zakładana jest specjalna pończocha uciskowa przytrzymująca opatrunki do czasu kontroli. Nasze doświadczenie obejmuje ponad 12000 tysięcy zabiegów wykonanych w trybie chirurgii jednego dnia. Wybór metody, jej zalety i wady, dobranie do przypadku, stopnia zaawansowania omawiamy z pacjentem na pierwszej konsultacji połączonej z oceną układu żylnego przy pomocy kolorowego dopplera (tzw. Triplex USG).

Zalecenia przed zabiegiem

Zalecenia po zabiegu

Czas rekonwalescencji

Konsultacja z lekarzem o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach oraz suplementach diety.

-

Badanie EKG, grupa krwi, czas krzepnięcia i czas krwawienia, poziom glukozy, APTT, antygen P-ciała, anty HCV.

-

Nie zalecamy palenia papierosów przed zabiegiem. Jednak nie są one zabronione.

-

Bardzo ważne:

W dniu zabiegu należy ogolić miejsce zabiegu

i być na czczo. Ogolenie wcześniejsze miejsca zabiegu może spowodować zapalenie mieszków włosowych i infekcje.

Po zabiegu należy przyjmować leki przepisane dla pacjenta zgodnie z zaleceniami lekarza.

-

Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

-

Należy przyjmować lekkie posiłki z uwagi na możliwe problemy z wypróżnianiem.

Soki, zupy, warzywa i owoce.

-

Opatrunek jest wodoodporny i utrzymujemy go do wizyty kontrolnej.

-

Ograniczenie wysiłku i sportu wskazane jest przez okres kilku tygodniu.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

-

Zabieg ten należy do zabiegów chirurgii jednego dnia. Pacjenci zwykle po kilku godzinach wracają do domu o własnych siłach.

-

Przez pierwsze tygodnie rana może pobolewać, przy lekkim wysiłku fizycznym.

-

Szacowany czas pełnego powrotu do zdrowia pacjenta to okres 3 miesięcy.

-

 

 

Zapoznaj się z pełną ofertą

badań w naszej klinice

Innowacyjne leczenie

komórkami macierzystymi

Dowiedz się więcej

o chirurgii naczyniowej

Dane kontaktowe:

+48 56 660 09 07

+48 56 660 09 08

pcc@pcc.torun.pl

Prywatne Centrum Chirurgii

Winczakiewicz - Borkiewicz

Adres: Kołłątaja 10 A, 87-100 Toruń

Czynne od poniedziałku do piątku

Godziny otwarcia: 9.00-19.00