Klinika czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-19:00

tel. 56 660 09 07, 56 660 09 08, fax: 56 660 09 08, pcc@pcc.torun.pl

KONTAKT

PRZESZCZEPY

TŁUSZCZOWE

LIPOTRANSFERY

REGENERACJA STAWÓW

CHOROBY ZWYRODNIENIOWE

URAZY SPORTOWE

RANY

KOMÓRKI

MACIERZYSTE

START

Komórki macierzyste

i medycyna regeneracyjna

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste (ang. stem cells) to komórki bardzo przypominające komórki zarodkowe z potencjalną możliwością różnicowania się w dowolną tkankę organizmu.

 

W zależności od sytuacji pod pewnymi warunkami mogą przekształcić się np. w komórkę nerwową lub chrzęstną - tak dzieje się po urazie lub uszkodzeniu pozapalnym.

 

Komórki macierzyste zlokalizowane są zasadniczo we wszystkich tkankach i mogą podlegać tzw. podziałom asymetrycznym co oznacza, że dzieląc się na dwie komórki potomne - jedna z nich ma cechy komórki macierzystej a druga różnicuje się w komórkę typową dla danej tkanki. Zapewnia to samoodtwarzanie się przy jednoczesnym tworzeniu zróżnicowanych komórek w określonej tkance.

 

Dzięki temu procesowi stale odnawiamy złuszczający się naskórek lub nabłonek w jelitach. Na poziomie narządów widzimy to w przeroście jednej nerki, gdy usuniemy drugą z powodów chorobowych czy częściowym odroście wątroby po zabiegu resekcyjnym tego narządu.

 

Jeszcze lepszym przykładem jest odtworzenie się krwi u pacjenta po przeszczepie szpiku.

 

Nie wszystkie narządy mają jednak jednakowy potencjał regeneracyjny - jest niedostateczny np. w tkance nerwowej - uraz rdzenia kręgowego oznacza zwykle nieodwracalny paraliż.

 

Komórki macierzyste szpiku służą nie tylko odnowie krwi, ale są też ich bazą zapasową dla całego organizmu - mobilizowane są i wędrują do uszkodzonych narządów na swego rodzaju chemiczny SOS chorującej tkanki. Te same mechanizmy regeneracji spowalniają też starzenie.

komórki macierzyste Toruń

Dość popularną metodą pobudzenia komórek macierzystych do odnowy tkanki jest podanie tzw. osocza bogatopłytkowego (PRP - Platelet Rich Plasma). Płytki krwi zawierają dużą ilość czynników wzrostu które pobudzają komórki macierzyste do aktywności.

 

Po pobraniu niewielkiej ilości krwi od pacjenta odwirowujemy ją i wyodrębniany frakcję bogatą w płytki a następnie podajemy metodą drobnych nakłuć (tzw mezoterapii) np. w skórę twarzy celem jej odmłodzenia lub w obszarze owłosionym celem stymulacji odrostu włosów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podanie PRP bezpośrednio do stawu daje silny impuls regeneracyjny chrząstce - potrafi być zbawienne w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

wstrzykiwanie PRP
odmładzanie komórki macierzyste

Lipotransfery

Stopień wyżej stoją przeszczepy tłuszczowe - tzw. lipotransfery. Nasza tkanka tłuszczowa zawiera 2500 (!) razy więcej komórek macierzystych niż szpik.

 

Pobrany w znieczuleniu miejscowym tłuszcz od pacjenta za pomocą strzykawki podczas zabiegu mikroliposukcji poddawany jest specjalnemu procesowi obróbki i po zmieszaniu z PRP podawany do chorego stawu.

Efekty tego zabiegu są zadziwiające a ortopeda zyskuje w nich mocnego sprzymierzeńca. Lipotransfer do twarzy daje nie tylko efekt naturalnego i bezpiecznego wypełniacza, ale ją autentycznie odmładza.

 

W chwili obecnej to jeden ze sztandarowych zabiegów medycyny estetycznej - jego popularność świadczy o zadowoleniu pacjentów. Lipotransfery poprawiają jędrność piersi i przywracają młody wygląd rąk.

Skuteczna terapia

dla odrastania włosów

leczenie komórkami macierzystyki ubytków włosów

Regeneracja stawów

Choroby zwyrodnieniowe

Stawu biodrowego

Stawu kolanowego

Stawu barkowego

Chondromalacja - uszkodzenie chrząstki i łąkotek

Choroby ścięgien i ich przyczepów

W tym urazy sportowe: przeciążenia, naderwania mięśni, ścięgien i ich przyczepów

Zapalenie ścięgna Achillesa

Łokieć

teninsty

Ostroga

piętowa

Jałowa martwica kości,

zaburzenia zrostu kości, staw rzekomy

Przewlekłe i trudno gojące się rany

Zaburzenia gojenia w tym blizny pooparzeniowe

Przeszczepy frakcji komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej

Na samym szczycie tej drabiny terapeutycznej stoją przeszczepy frakcji komórek macierzystych wyodrębnionej z tkanki tłuszczowej przy pomocy enzymatycznej obróbki z użyciem kolagenazy.

 

Z pobranych 60 ml tłuszczu od pacjenta uzyskujemy kilka mililitrów bezcennego preparatu, który podany do chorej tkanki potrafi czasami zdziałać cuda. Mamy pacjentów którzy w ten sposób unikają np. operacji wymiany stawu kolanowego!

 

Coraz częściej próbuje się podawać komórki macierzyste dożylnie.

leczenie komórkami macierzystymi Toruń

Są doniesienia o zbawiennym działaniu w regeneracji serca po zawale, chorobach układu nerwowego takich jak stwardnienie rozsiane i choroba Alzheimera.

 

W Prywatnym Centrum Chirurgii Winczakiewicz-Borkiewicz wykonujemy wszystkie omówione metody.

 

Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Pobyt w naszej klinice zwykle ogranicza się do kilku godzin (w przypadku lipotransferu lub przeszczepu komórek macierzystych).

Dane kontaktowe

(mapka dojazdu)

Prywatne Centrum Chirurgii

Jacek Winczakiewicz i Marek Borkiewicz

ul. Kołłataja 10A

87-100 Toruń

 

Klinika czynna od 9 do 19 (pon.-pt.)

Rejestracja i informacje:

tel. 56 660 09 07, 56 660 09 08

fax. 56 660 09 08

 

e-mail: pcc@pcc.torun.pl

 www.pcc.torun.pl / www.cmeik.pl